tex

Yarışma MSGSÜ

İPEK - AHMET MEREY SANAT ÖDÜLLERİ YARIŞMASI

 

İPEK - AHMET MEREY SANAT ÖDÜLLERİ YARIŞMASI

MSGSÜ Resim Bölümü ve MEREY Ailesi işbirliği çerçevesinde İpek - Ahmet Merey Resim yarışması'nın bu sene 11.si düzenlenmiştir.

Türkiye'de sanat eğitimi veren en köklü kurum olan MSGSÜ Resim Bölümü geleneğe bağlı ve yeniliklere açık bir eğitim anlayışını benimsemiştir.

Bu bağlamda düzenlenen İpek-Ahmet Merey yarışmasının gerek genç sanatçı adaylarını teşvik etmesi açısından gerekse Türk Resim Sanatı'na yeni yapıtlar kazandırması aöısından önemli bir etkinlik olduğunu düşünürün ve önümüzdeki yıllarda da devam etmesini temenni ediyorum.

Prof. Mahmut Bozkurt / 2010

Resim Bölümü Başkanı

 

Sanat hiç kuşkusuz ki insani değerlerin yüceltimesinde ve yansıtılmalarında en önemli araçlardan biridir. Bu nedenle sanatçının desteklenmesi özellikle genç yaşlarda üretimine önem verilmesi özel bir anlam taşır.

Sadece sanatçıların değil tüm gençlerimizin özenli ve içten bir destek ortamında kendilerini geliştirme hakkına sahip olmaları gerektiği herkesçe kabul edilen bir olgu olduğu halde ne yazık ki gençlere arzulanan olanakları sağlamak konusunda yetersiz kalıyoruz. Bu yetersizlik ortamında sanata ve sanatçıya önem veren, özellikle gençlere duyarlıkla yaklaşan insanların varlığı bizi umutlandırıyor. İpek-Ahmet Merey Yarışması'nın 2000 yılından beri kesintisiz olarak devam etmesi ve bu desteğin daha uzun yıllar boyunca devam edeceğini hissediyor olmamız Sayın İpek - AHmet Merey'e şükran duymamız için bir başka neden oluşturuyor. Yarışmaya katılan ve derece alan tüm öürencilerimizi kutlar, Heykel Bölümü'müz adına Merey Ailesi'ne sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Doc. Doç. Fatma Ceyişakar Akyürek / 2010

Heykel Bölümü Başkanı

 

Bu yıl İpek-Ahmet Merey Sanat Ödüllerini Yarışması bir deste yılı geride bıraktı.  Hedefimiz bir deste on yılı da geride bırakmak; hatta daha da ilerilere gitmek.  Her ne kadar bu tarih bugün için çok uzak gözükse de, MSGSÜ'nün kuruluşunun 125 yıl geriye gittiğini unutmayalım.  O günler Osman Hamdi Bey'e 125 yıl sonra bu kurumun dimdik ayakta olacağını ve de hala Türkiye'nin en güçlü sanatçılarını yetiştireceğini söyleseydik; inanmasa bile herhalde bir "inşallah" derdi.  Ama bizim artık "inşallah" dememiz gerekmiyor.  Bunun olacağını zaten biliyoruz.  Padişah Abdülhamit'in baskılı idaresinden Meşrutiyet'in özgürlük çağrılarına; Birinci Dünya Savaşı'nın sıkıntılarından Genç Cumhuriyet'in ilerici atılımlarına kadar bir sürü zor devreyi öğrenim kalitesinden ödün vermeden geçirebilmiş ve geleneklerini devam ettirebilmiş başka bir kurum ülkemizde belki de yok.  Bugüne kadar yetiştirdiği öğrenciler sadece Türk Sanatı'na değil, Türk Fikir Hayatı'na ve Yaşamı'na yol göstermiş kişiler olmuşlardır ve olmaya da devam etmektedirler.

Bizler ise elimizden gelen ufak bir katkıyla bu değerli gençlerimizi teşvik edebildiğimizi umuyoruz.  Şimdi gençler diyecekler ki "iyi de; siz daha kaç yıl yaşayabileceksiniz."  İşte; biz de bu yarışmayı arkamızdan da devam ettirmek istiyoruz ve bunun doğru bir yolunu da el ele vererek çözebileceğimize inanıyoruz.

Bu katalog her dört yılda bir hazırladığımız; son dört yılın dereceye giren, sergilenmeye değer bulunan resim ve heykellerin fotoğrafları ile bunları üreten genç sanatçıları adlarıyla beraber yayınladığımız üçüncü katalog oluyor.

Geride kalan on yıl süresince MSGSÜ'nin rektörlerinden öğrencilerine kadar tüm mensuplarından çok candan ilgi gördük.  Bu alaka bizi her zaman çok teşvik etti.  Bu vesile ile MSGSÜ camiasına kalpten teşekkürü bir borç biliriz.

İpek-Ahmet Merey / 2010